16 Mayıs 2013

KIRPIK KAĞITLARLA İNGİLİZCE ÖĞRENİYORUZ


Bu iş nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü bir dili küçükken öğrenmemişsek; yaş ilerledikçe iş daha zorlaşıyor. O nedenle çocuklarımızın büyüdüklerinde dünya vatandaşı olabilmeleri için;  en az bir  yabancı dili öğrenmeleri için elimizdeki tüm olanakları sunmaya çalışıyoruz.

Dil öğrenirken,  gramerle birlikte; çok sayıda kelime öğrenmek,  o dili okur, yazar ve özellikle konuşur olmak için olmazsa olmaz.  Kuzuş’un da sınıfı büyüdükçe öğrenmesi gereken kelimeler arttı ve zorlaştı.  Çocukluğumuzda   İngilizce kelime öğrenmek için önerilen yöntemlerden birisi, küçük kağıtların bir yüzüne İngilizce,  bir yüzüne Türkçe anlamını yazarak; bunları tombala torbasından çeker gibi, her ortamda çekip tekrar etmek  şeklinde bir öneriydi. Yaşınız ne olursa olursa olsun; yeni bir dili öğrenmeye çalışıyorsanız yararlı bir yöntem. Ben de zaman zaman uygulamışımdır.

Atmaya hiç kıyamadığım elişi malzemelerinin başında;  yapılan işlerin kenar ve köşelerinden artan renkli karton ve kağıt parçaları geliyor. Ben bunları bir sepette biriktiririm, bir gün lazım olur, diye. Rengarenk kartonlar. Çocuklar için beyaz kağıttan daha cazip olacağı kesin. Ben de, Kuzuş için, bunları eşit büyüklükte, KESİP, rengarenk hazırladım. Şimdi yeni kelimeleri bunların üzerine yazarak, kelime kartları hazırlıyor. Daha küçük çocuklar üzerine resim de çizebilirler.

Ne kadar çok kelime; o kadar iyi yabancı dil..........


2 yorum:

  1. Çok hoş, bunları görünce çocukluğuma döndüm. Ben de ingilizceyi öğrenirken uygulamıştım bu yöntemi. Bir de öğretmenimiz kelimeleri defalarca yazdığımız bir defter tuttururdu. Kesinlikle bu tombala işi daha keyifli. Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. Bir ingilizce ogretmeni olarak cok mutlu oldum ...

    YanıtlaSil