12 Aralık 2012

GÜZEL İNSANA


Bazen bir çığlık atmak istiyorum. ‘Anne nerdesin?’ Burnumun direği sızlıyor. 8 yıl olmuş sen gideli. Günlük koşturmaca içerisinde sanki alışmışım gibi geliyor;  unutmuşum gibi; sonra sana ihtiyacım olduğunda (hemen her gün) o muhteşem sohbetini, öğretmenliğini, arkadaşlığını, her zamanki sıcacık gülüşünü, hayata bağlılığını, her konudaki azmini, hastalıkla mücadeleni, tüm anıları tek tek hatırlıyor;  ‘niye yanımda değilsin?’ diye isyan ediyorum. Yapacak bir şey yok. Hani diyorlar ya. Bir yakının ölünce kırk  mum yanar. Zamanla hepsi söner; bir tanesi kalır diye. O mum hiç sönmüyor. Sönmesin de. Sevginin ölçüsü olur mu bilmem ama; herhalde insanı annesi kadar sevecek kimse yok. Çünkü karşılıksız, her koşulda sevgi annenin sevgisi. Belki tüm hayatımız boyunca böyle bir sevgiyi arıyor, buna yakın sevgiyi bulunca mutlu oluyoruz. Öğretmenimdin, arkadaşımdın sen benim. Ne güzel notlar yazardın günlüğüne.  Ocak 1993 birlikte bir yakınımızın bebeğini görmeye gitmişiz.
“Elif sevindi mi bilmiyorum ama; biz insanı taş gibi yapan soğuk ve karda üşüsek de; yapılması gereken bir işi yapmanın mutluluğunu yaşadık. Ayrıca kızımla gezmek ve sohbet etmek güzel. Onunla herşey güzel yapılıyor. Tüm telaşına karşın nasıl olumlu olabiliyor anlayamıyorum…..”
Artık kızım bana notlar yazıyor. ' Anne seni seviyorum' diye. Ne güzel. Bir yerlerden bizleri izliyorsun değil mi?
 

4 yorum:

 1. Bilge ciğim,Nevin teyzem,benim için çok özel olmakla beraber;fedakarlık,sevgi,sabır ve zerafet ne demek tarif et deseler,hiç düşünmeden,nevin teyzem derdim...Anneciğimin yakın kadim dosttuydu,ruhları şad olsun...Onlar bizim hayatımızın kutup yıldızı oldular olmaya da devam ediyorlar,onlarınışığıyla doğduk ,büyüdük,doğru yolu bulduk...Bizimle gurur duyduklarını biliyorum canım arkadaşım...Bu da bizim tesellimiz SEVGİLERİMLE...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım arkadaşım,
   Ben de onların bizimle gurur duyduklarını düşünüyorum. Ruhları Şad olsun. Sevgilerimle

   Sil
 2. merhaba...insanın annesi öldüğünde ya da hastalandığında en büyük kayıplarının biride çocuk olma durumunun elinden alınması.sizi çok iyi anlıyorum.annem ölmedi ama 3 yıldır kanserle mücadele ediyor.o mücadele boyunca ve bundan sonrasında da yer değiştirdik.üzülmemesi adına canım yandığında "anne" diyemiyorum.
  ruhu şad olsun annenizin nur içinde yatsın.sabır diliyorum.sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen insan ne söyleyeceğini bilemez. Hemen hepimizin hayatında hem çok güzel, hem de çok üzücü şeyler oluyor. Sanırım, herşeyin iyi olacağını düşünmek ve ne olursa olsun; hayatın yaşamaya değer olduğunu kendimize söyleyerek mücadeleye devam etmek gerekiyor. Başka ne dyebilirim ki. Dileklerinize teşekkür ediyor, sevgili annenize sağlık diliyor; varlığıyla size moral katmasını temenni ediyorum. Çünkü bazen varlıkları yetiyor. Sevgilerimle...

   Sil